Rozpoczął się projekt Stacji Muzeum pn. „Następna w KOLEJności digitalizacja dokumentacji technicznej”

Przypominamy, że celem projektu jest zdigitalizowanie a następnie udostępnienie na Cyfrowej Stacji Muzeum 1102 skanów dokumentacji technicznej lokomotyw elektrycznych typu EL100 i EL200 oraz wagonu spalinowego typ SAx (zwanego popularnie Luxtorpedą). Typowane do projektu obiekty objęły rysunki dokumentacji technicznej ww lokomotyw elektrycznych oraz wagonu spalinowego wytworzonej na potrzeby produkcji pierwszych w Polsce pojazdów trakcji elektrycznej - do obsługi linii średnicowej - oraz spalinowej - do szybkich połączeń międzymiastowych. Wagon spalinowy SAx był pierwszą tego typu konstrukcją w Polsce, powstałą w wyniku modernizacji dokumentacji austriackich wagonów tego typu przez inżyniera Klemensa Stefana Sieleckiego. Popularne "Luxtorpedy" były również oznaką dynamicznego rozwoju (z uwagi na swoją szybkość) oraz luksusu (obsługiwały pociągi do Zakopanego) i stanowiły pierwszy rozdział w bogatej historii stosowania wagonów spalinowych przez PKP. Lokomotywy elektryczne EL100 były pierwszymi tego typu pojazdami wyprodukowanymi w Polsce. W 1936 r. zaprezentowano pierwszy egzemplarz o numerze EL103 (pierwsze dwa o numerach 101 i 102 były sprowadzone z Wielkiej Brytanii). W związku z rosnącym zapotrzebowaniem zakłady H. Cegielskiego w Poznaniu zbudowały kolejną serię lokomotyw o oznaczeniu EL200. Zbiory dokumentacji technicznej zagrożone są całkowitą destrukcją, dlatego tak ważne jest aby te cenne obiekty będące źródłem informacji o wartości historycznej poddane zostały pracom digitalizacyjnym mających na celu zachowanie ich dla potomnych.

Stacja Muzeum otrzymała na ten cel 40 000 zł z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach Programu „Kultura cyfrowa”) a także 25 000 zł ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Foto: Marcin Brzomiński


Opublikowano w dniu 29 maj, 2024